פרס מפעל חיים למאיר אשל - מחלוצי ההקלטות בארץ

 

מאיר אשל קיבל בתחילת ינואר פרס מפעל חיים על תרומה לזמר העברי מטעם איגוד אמני ישראל – א.מ.י.
הפרס ניתן באירוע הצדעה לזמר העברי שהתקיים בהיכל התרבות בפתח תקווה וכלל גם חלוקת מלגות א.מ.י.
ע"ש אהוד מנור ז"ל לאמנים צעירים למען עידוד היצירה המקורית הישראלית.
הפרס ניתן למאיר על היותו אחד מחלוצי ההקלטות במדינתנו (כבר בשנות החמישים – הרבה לפני שהיו אולפני הקלטה מסחריים) ועל העובדה שגייס והכשיר דורות רבים של טכנאי הקלטה.
זו אולי הפעם הראשונה שניתן פרס כזה לנו – האנשים שמאחורי הזכוכית.
בשנת 1948, עם קום המדינה, הוצב מאיר על ידי צה"ל בקול ישראל-רשות השידור כדי להעביר את שידורי "קול צבא ההגנה לישראל" במקביל הוא היה בין מקימי תחנת השידור גלי צה"ל. עם השחרור מצה"ל המשיך 20 שנות עבודה בקול ישראל כטכנאי שידור ואחראי על הקלטות מוסיקליות ומופעי בידור.
במשך 10 שנים היה מאיר אחראי על הקלטות חברת התקליטים "הד-ארצי". במקביל עסק בהקלטות פרטיות של אמנים ישראלים. התקליטים הראשונים של גדולי האמנים הישראלים נעשו אצלו אז. בין החלוצים: אריק איינשטיין, בני אמדורסקי, בצל ירוק, אורי זוהר, שייקה אופיר, התרנגולים ואריק לביא.
בשנת 1969 ייסד מאיר אשל את אולפני ההקלטה המפורסמים שלו.
במרוצת הזמן הוא גייס והכשיר דורות רבים של טכנאי הקלטה.
בין האומנים הרבים שמאיר הקליט: אריק איינשטיין, שלום חנוך, החלונות הגבוהים, הטוב הרע והנערה, הדודאים, הצ'רצ'ילים, עוזי והסיגנונות,
התרנגולים, כל תוכניות הגשש החיוור, יוסי בנאי, נעמי שמר, שלישית גשר הירקון, מתי כספי,שלמה גרוניך, יפה ירקוני, אושיק לוי, החברים של בני, מרבית תוכניות הילדים של הטלוויזיה החינוכית, תוכניות רבות עבור הטלוויזיה הכללית, מוסיקה לתאטרון, מופעי במה וסרטי קולנוע. בין האורחים הזרים שביקרו בארץ הקליט את דון מקלין, ריי צ'ארלס, אריס סאן, ליאונרד כהן, איב מונטאן, קליף ריצ'רד, גליקריה ועוד.
הקלטות רבות... וקצרה היריעה לרשום הכל.

 

Eshel Sound Studios 18 Rival Street Tel Aviv Israel 03-5371804 03-5375903